כיצד מתמודדים עם דייר סרבן בפרויקט של תמ"א 38

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

רגע לפני שמגשימים חלום

 

החלום לקבל לידיהם דירה חדשה, מודרנית ומרווחת בבניין חדיש עם יסודות חזקים העומד בתקני בנייה מחמירים עלול לעמוד בסכנה כאשר דייר סרבן מתנגד לביצוע תהליך של תמ"א 38. לתופעה של בעל דירה המסרב להצטרף לתהליך של תמ"א 38 קוראים "דייר סרבן". ברוב המקרים, הדיירים המצדדים בתהליך מצליחים באופן עצמאי לשכנע את הדייר הסרבן להסכים למיזם. לעיתים הם נעזרים ביזם עצמו כדי לשנות את עמדתו של הדייר הסרבן.

 

מהו כוחו של הדייר הסרבן

 

אחת הדרכים לשכנע דייר סרבן היא באמצעות הליך משפטי אשר יוגש ע"י הדיירים האחרים באחת הלשכות המפקח על המקרקעין. בידיו של הדייר הסרבן המהווה מיעוט בבניין משותף, יש מספיק כוח כדי להתנגד לביצוע הפרויקט. גם במידה ותוגש נגדו תביעה מצד הדיירים האחרים, הוא יוכל להגיש מנגד כתב הגנה ובו יפרט את הסיבות להתנגדותו. עם זאת, יכולת ההתנגדות שלו מוגבלת ואינה מגיעה לזכות של הטלת וטו על התהליך כולו.

 

יש לזכור שהטלת וטו על ביצוע הפרויקט עלולה למנוע משאר הדיירים השאת תועלת מהפרויקט. כוחו של הדייר הסרבן מסתכם ביכולת לעכב את ביצוע הפרויקט אך לא יותר מכך. במקרה ויצליח להוכיח פגיעה בזכותו הקניינית הדייר יוכל לזכות לפיצוי כספי. אם הושגה הסכמה מהרוב החוקי של הדיירים בבניין, הדייר הסרבן לא יוכל לבלום את התקדמות הפרויקט באופן מוחלט.

 

מתי ידו של הדייר הסרבן על העליונה

 

להלן המקרים שבהם הדייר הסרבן יכול למנוע את ביצוע תהליך של תמ"א 38:

  1. כאשר מתברר שיש הפרת שוויון בין הדיירים
  2. כאשר מובאות הוכחות למעשה של חוסר תום לב של הרוב הדיירים כלפי המיעוט.
  3. כאשר מוצגות הוכחות בפני המפקח על המקרקעין שה"פיחותים" בזכויות הקניין של הדייר הסרבן או המיעוט בבניין עולים או משתווים לרווחים שיושגו מעבודות החיזוק של המבנה.

 

אילו שיקולים נלקחים בחשבון בעת תהליך משפטי

 

שיקוליו של שופט הדן בתביעה בנושא של דייר סרבן לתהליך תמ"א 38 מתייחסים בעיקר לשני נושאים. הראשון, האם אכן קיימת פגיעה בזכויותיו של הדייר הסרבן מול זכויות הדיירים האחרים, ואם אין כאלה, האם התהליך אכן נחוץ ואם כן, חשיבותו עולה על הרווח או ההפסד של הדיירים. שופט הדן בתביעות תמ"א 38 מתייחס בעיקר  למטרת הפרויקט, שהיא אינה להביא לשיפור המצב הכלכלי של הדיירים, אלא להבטיח שהמבנה המשותף יעמוד בתקנים הארציים במקרה של רעידת אדמה.

 

X

מלאו את הפרטים לקבלת הצעת מחיר

Name Icon

Phone Icon