רעש אדמה או סתם רעש ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יו"ר לשכת השמאים אוהד דנוס טען כי "במדינה מתוקנת, הכלכלן הראשי היה הולך הביתה על דוח כזה מוטה". במסגרת הסקירה הרבעונית משרד האוצר בחר לתקוף את סקירתה האחרונה של לשכת שמאי המקרקעין לישראל אשר התייחסה גם היא לרבעון השלישי בשנת 2016. הכלכלן הראשי באוצר טוען כי האינדיקציות של עליית מחירים כפי שהופיעו בסקירת השמאים אינן מדויקות. פרסום שני הדוחות, המנוגדים יחסית, אשר חוקרים את שוק הנדל"ן לאחר שהאוצר טען שרצוי כי רק הלמ"ס יציג נתונים על שוק הדיור מעלה את השאלה האם שוק הנדל"ן בארץ באמת משתנה וכיצד?

את הרבעון השלישי של שנת 2016 בשוק הנדל"ן ניתן לאפיין בהמתנה, זוגות צעירים מחכים להזדמנות שלהם לרכוש דירה במסגרת "מחיר למשתכן" והדבר מאט את קצב המכירות באזורים שונים בארץ. באזור השפלה נרשמו ירידות של 39% אחוזים בעסקאות של רוכשי דירה ראשונה וירידה של שמונה אחוזים בהיקף העסקאות בכלל, משרד האוצר משייך את ירידות אלו לזוגות הצעירים אשר מחכים לרכוש את דירתם הראשונה במסגרת "מחיר למשתכן".

על פי הסקירה של משרד האוצר, ניתן לזהות ברבעון האחרון מספר מגמות בשוק הדירות אשר כוללות ירידה במספר הדירות החדשות הנרכשות על ידי מחוסרי דיור, ירידה בשיעור רכישת דירות על ידי משקיעים, עלייה במכירת דירות של משקיעים ועלייה בעסקאות הדירות ביד שנייה. למעשה, על פי האוצר, העלייה בגובה 6% אחוזים בשוק הדירות ביד שנייה פיצתה על ירידה של 8% אחוזים בשוק בדירות החדשות. את הגידול בעסקאות הנדל"ן ברבעון השלישי השנה לעומת אשתקד ניתן להסביר בכך שבשנה שעברה משקיעים רבים הקדימו את עסקאות הנדל"ן לחודש יוני, לפני הכבדת המיסוי עליהן.

שנים עשר אלף דירות נרכשו על ידי זוגות צעירים ברבעון השלישי של 2016, מספר אשר דומה לשני הרבעונים הקודמים. האוצר מציינים בתחילת הדוח כי "ההבחנה בין דירות חדשות לדירות יד שנייה הינה חשובה" ובאמת כאשר אנו מפרקים את מספר הדירות אשר נרכשו נראית ירידה של 14% ברכישת דירות חדשות על ידי זוגות צעירים. על פי האוצר זו היא הירידה הראשונה ברכישות מסוג זה מאז הרבעון השני אשתקד וניתן להסביר אותו בעזרת ההבדל בין מספר הדירות אשר נמכרו במבצע במהלך הרבעונים.

אחד האזורים היחידים בארץ בהם נרשם גידול של רכישות של דירות יד שנייה ודירות חדשות על ידי צעירים הוא אזור צפון השרון, אזור זה כולל את חדרה, חריש וסביבתם. בעיקר בתל אביב ובאר שבע, רכישת דירות יד שנייה בקרב זוגות צעירים רשמה גידול של 10% אחוזים. במסגרת הדוח משרד האוצר מציין את העיר חיפה בתור אזור בו בולטת מגמת מכירות המשקיעים ושהדבר פוגע במיוחד במכירות הקבלנים באזור, נרשמה ירידה של 19% ברכישת הדירות החדשות באזור זה בהשוואה לרבעון הקודם.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

מלאו את הפרטים לקבלת הצעת מחיר

Name Icon

Phone Icon