סקירת האוצר: הקבלנים מוכרים פחות דירות אבל לא מורידים מחירים

 

מתוך דוחות של חברות נדל"ן וסקירה רבעונית אשר פורסמו ע"י משרד האוצר, עולה כי קיימת ירידה משמעותית במכירות של דירות חדשות. עם זאת, הקבלנים אינם מורידים ממחירי הדירות שאינן משתתפות בפרויקט מחיר למשתכן

 

מגמת הירידה מורגשת אצל כל הקבלנים

 

סקירות חודשיות ורבעוניות מטעם משרד האוצר ודוחות של חברות נדל"ן ציבוריות מדווחים על ירידה בהיקף המכירות של דירות קבלנים המיועדות לציבור הרחב. בין החברות המופיעות באותם הדוחות, אפשר להזכיר את שמותיהן של חברת הבנייה אפריקה ישראל מגורים וחברת אזורים. חשוב להדגיש כי מדובר בשתי דוגמאות מתוך דוחות דומים אשר פורסמו ע"י חברות בנייה אחרות. המספרים המופיעים בדוחות, מבחינת אחוזים, מדברים על כ-50% ירידה בהיקף המכירות.

 

מצב של קיפאון בשוק הדירות לציבור הרחב

 

התמונה המתקבלת מתוך הסקירה והדוחות היא ברורה וחדה. אך היא עדיין לא נותנת הסבר מדוע הקבלנים אינם מוכנים להוריד את מחירי הדירות על מנת להפוך אותן לאטרקטיביות יותר לציבור, לפחות מבחינת המחיר, שסביר להניח, מהווה שיקול מכריע מבחינת קונים פוטנציאליים האם לקנות או לחכות להורדה במחירים. נכון לעכשיו, לא ניתן לראות מצב של הורדה במחירים, אולי בשוליים, אך לא כמגמה, אפילו רחוק מזה. אם אפשר לכנות את המצב של היום, ניתן לקרוא למצב כרגע, מצב של קיפאון.

 

הסיבה האמיתית מדוע המחירים אינם יורדים

 

נכון לעכשיו, הקבלנים יכולים להרשות לעצמם לא להוריד את המחירים בגלל מספר סיבות. אך אחת מהן בולטת לעומת האחרות. לפני מספר שנים הייתה תנופת בנייה ומכירה מאסיבית. במשך אותה תקופה נבנו הדירות ורק כאשר הפרויקטים יסתיימו הקבלנים קיבלו את התשלום המלא עבור הדירות, לאחר שלב האכלוס. כלומר, כרגע הקבלנים עדיין נהנים מההכנסות של הדירות שנמכרו באותה התקופה ולכן אינם ממהרים למכור במחירים מוזלים את הדירות שבהן הם מחזיקים.

 

כיצד מתייחס האוצר למצב הנתון

 

לפי התגובה במשרד האוצר, הדברים לא נראים כל כך חמורים. ייתכן שגורמים במשרד האוצר רואים את החצי המלא של הכוס כאשר הם מתייחסים לירידה הדרסטית במכירת דירות מצד חברות הבנייה. בעקבות הסקירות אשר פורסמו לאחרונה, גורמים באוצר טוענים שהמצב הקיים עשוי להוות תמריץ עבור הקבלנים, על מנת שבעתיד הם יוכלו למכור את הדירות הנמצאות "על המדף" גם כשהמחירים יהיו במצב של ירידה.

X

מלאו את הפרטים לקבלת הצעת מחיר

Name Icon

Phone Icon