מתי ניתן לעשות שינויים בדירה?

דפנה   |    21/09/2016   |   14:43

 

מתי ניתן לעשות שינויים בדירה חדשה מקבלן?

אחרי התלבטויות רבות, מיליארד שיקולים ולא מעט פרפרים בבטן החלטתם לרכוש דירה חדשה, בפרויקט בניה חדש לחלוטין. מעבר לשמחה ולהקלה על סגירת העסקה, כדאי שתשימו לב לכך שכדאי, בשלב המוקדם ביותר האפשרי, להיות מעורבים בתכנית ולשלוט כמה שאפשר על האופן בו הדירה שלכם תיראה.

כמובן, זוהי המלצה בלבד, ולאו דווקא רלוונטית לכולם. עם זאת, כדאי לזכור שלכל משפחה צרכים אחרים: החל מחלוקה של נקודות חשמל ועד רצון לאמבטיה מפנקת במקום מקלחון. הרי קניתם דירה חדשה לגמרי, אתם ודאי רוצים להתאים אותה לצרכים שלכם.

 

 

באיזה שלב אפשר לעשות שינויים?

 כדאי לקנות דירה חדשה בשלב מוקדם ככל האפשר, כשהדירה עוד על הנייר. כדאי גם לדעת שככל שהדירה שלכם בקומה גבוהה יותר יש יותר זמן לעשות שינויים. "שינויי דיירים", כך יכונו השינויים שתרצו לבצע בדירה לפני הכניסה. חשוב לדעת שלא ניתן לשנות דבר בחזית המבנה, במיקומים ובגדלי הפתחים. כמו כן, לא ניתן לבצע שינויים בעמודים קוסטרוקטיבים או קירות תומכים.

בדרך כלל תקבלו מהקבלן מפרט של הדירה, שיכלול גם מחירון של שדרוגים ושינויים שתרצו לעשות. יש הבוחרים בשלב זה לפנות לאדריכל או מעצב פנים שיסייע בהחלטות, ומגיעים לעיתים לתשלומים גם של עשרות אלפי שקלים על שדרוג הדירה החדשה. זהו אלמנט שכדאי לקחת בחשבון עם הרכישה, ואם יש צורך בכך – לתכנן באופן מפורט תקציב עבור השינויים.

חשוב לדעת כי מהרגע שנבנה הגג וישנו ריצוף בדירה כבר אין אפשרות לעשות שינויים ומשלב זה תצטרכו להמתין עד אחרי בדק הבית, קבלת טופס 4 והכניסה לדירה.

 

שינויים מבניים רווחים יחסית בקניית דירות חדשות מקבלן הם הוספת נקודות חשמל ושינויים בתחום האינסטלציה כמו "ראש גשם" במקלחת או החלפת אמבטיה לטובת מקלחון. אם ברצונכם לבצע שינויים פנימיים כדאי לוודא מראש עם הקבלן שהדבר אפשרי, בהתאם לתכניות שתגישו. כדאי לבדוק את העניין עוד בהסכם הרכישה. חשוב לשים לב ללוחות הזמנים, ולהגיש תכניות בזמן, מכיוון שישנם שינויים שבשלב מסויים של הבניה עלולים לעלות יותר מאשר בשלב ההתחלתי.

בתחום החיפויים, הריצוף והכלים הסניטריים תצטרכו לבחור מתוך מבחר שקבלן הביצוע מציע, כאשר ישנה כמובן אפשרות לשנות או לשדרג. חשוב לשים לב ששינויים בתכניות עשויים להיות פשוטים וזולים יותר משדרוג מוצרי הגמר. הסיבה לכך היא שהכלים הכלולים בשיפוץ נמכרים בזול לקבלן בגלל הקניה המרובה של האלמנטים השונים, בעוד שללקוחות יש מחירים שונים לגמרי. כדאי לשים לב היטב ששינויים כאלה עלולים להצטבר לכדי סכום משמעותי.  

 

 

אם קנינו דירה כבר בשלבים מאוחרים, מה ניתן לעשות?

 קודם כל, זה לא אסון. כפי שציינו, יש המוציאים בשלב מוקדם יותר עשרות אלפי שקלים על שדרוגים, תוספות ושינויים לדירה החדשה שרכשו – כאשר ייתכן שהמתנה ושיפוץ מאוחר יותר היתה חוסכת דווקא. אם הגעתם מאוחר מדי, עדיין תוכלו להמתין ולשנות את מה שתרצו לאחר קבלת טופס 4. הדבר כמובן כרוך בהמתנה מייגעת ויתכן שהייתם מעדיפים לוותר על החוויה אבל אם אין ברירה – עדיף לראות בה את הצד החיובי. אחד היתרונות של שיפוץ אחרי הכניסה לדירה הוא שאין צורך לעבוד אך ורק עם ספקים שנבחרו על ידי הקבלן המבצע, למשל, בבחירת המטבח,  אלא ניתן לבחור מכל המגוון שקיים בשוק. לכן, בסופו של דבר שינויים כאלה יכולים להסתכם בעלויות נמוכות יותר.

אם פספסתם את הרכבת ואתם מבצעים שינויים אחרי קבלת טופס האכלוס יש כמה עקרונות חשובים לזכור כאשר אתם בוחרים איש מקצוע שיבצע את השיפוץ עבורכם: כשבוחרים קבלן שיפוצים כדאי לבחור באדם עליו קיבלתם כמה שיותר המלצות וחוות דעת של לקוחות עבר. רצוי לראות גם עבודות קודמות שלו, ואפילו ללכת לראות אותו במהלך שיפוץ. בשלב זה, כשאתם עושים שינויים בדירה שהיא רק שלכם ותחיו בה שנים רבות, חשוב להבטיח שבחרתם באיש המקצוע הטוב ביותר.

 

 

 

X

מלאו את הפרטים לקבלת הצעת מחיר

Name Icon

Phone Icon