מקבלי ההחלטות הגיעו להחלטה: חייבים להגדיל את מלאי הדירות בדיור הציבורי

 

הניסיון מצד הרשויות למצוא פתרון יעיל למחסור בדיור ציבורי אינו זוכה להצלחה רבה, בשלון המעטה. הדעה הרווחת בקרב מקבלי ההחלטות בארץ הינה שיש להגדיל את מלאי הדירות כדי לעמוד בדרישות הציבור.

 

המצב בארץ לעומת המצב בערים אחרות בעולם

 

אולי הנתון הבא לא ממש יעודד או ירגיע אנשים המתקשים למצוא פתרון דיור נוח וזול, אבל הוא בהחלט עשוי להפתיע. בעיר ניו יורק, אחד מתוך 14 תושבים נאלץ להתגורר בדיור ציבורי. ניו יורק לא בודדה בנתון הסטטיסטי המדאיג. גם ציריך, הנחשבת לאחת הערים העשירות באירופה קיים מחסור בדיור ציבורי. אליהן מצטרפת אמסטרדם, המהווה דוגמה ומופת של הדיור הציבורי, קיים מחסור בדירות במסגרת זו. אולי הנתונים לא משמחים ולא מרגיעים, אך לפחות הם מלמדים שישראל איננה עומדת לבדה בפני המחסור של דירות בדיור הציבורי.

 

ההבדל בין ניו יורק לבין ישראל

 

אמנם ההיצע של דיור ציבורי בארץ אינו עונה על הביקוש, אך המצב כאן טוב יותר כאשר משווים אותו למצב בניו יורק, למשל. את ההבדל ניתן לראות באריכות התורים של הממתינים לדירות בדיור הציבורי. בישראל ההמתנה לדיור ציבורי נעה בין שנתיים עד 6 שנים וישנם רק כ-3,200 זכאים ברשימת ההמתנה. חשוב לציין כי כ-50 אלף דירות של הדיור הציבורי מחכות לדיירים חדשים. לפי כך, ניתן להסיק שהמצב בישראל יותר טוב מהמצב בניו יורק, כשבוחנים את הנתונים לפי הזווית הזאת.

 

כל האמצעים כשרים כאשר צריך לשמור על הזכאות

התנאים להיכנס לרשימת זכאים לדיור הציבורי מעמידים את המבקשים להיכלל ברשימה לסיטואציה בלתי אפשרית. לעיתים, אזרחים נדרשים למצוא דרכים "יצירתיות" כדי לשמור על זכאותם לקבלת דירה מהדיור הציבורי. את מצב העניינים העכשווי הציגה צעירה בפני חברי הכנסת דב חנין ואורלי לוי-אבקסיס, כאשר דיירים של הדיור הציבורי עברו בין ועדות הכנסת השונות. בין הסיפורים שהושמעו בוועדה היה סיפורה של צעירה שאמה נפטרה, ואשר נדרשה לפנות את הדירה שבה התגוררו השתיים, כי הזכאות הייתה שייכת לאם, ומשרד השיכון רצה להעביר את הדירה לזכאי אחר שחיכה בתור. על מנת לשמור על זכאותה, הבת נאלצה להוציא אישור על 100% נכות על מנת לשמור על זכאותה.

X

מלאו את הפרטים לקבלת הצעת מחיר

Name Icon

Phone Icon