מי קונה היום דירות בניגוד למצב השוק הנוכחי?

 

למרות הצהרותיה של הממשלה לגבי הקיפאון בשוק הנדל"ן, יש מי שבכל זאת אינו מתרשם מההצהרות ומשקיע את מיטב כספו ברכישת דירות. כראיה לכך, כ-50 אלף עסקאות שנסגרו במחצית הראשונה של השנה. חלק ניכר מהציבור אינו מוכן לחכות לשינויים שלהם מייחל האוצר.

 

קונים דירות למרות הבטחות הממשלה

 

יש מי שלא מוכנים להמתין לשינויים שהאוצר חותר אליהם, ומעדיף לשלם את המחירים המוצעים היום בשוק הדירות, גם אם הם נדרשים מחיר גבוה ממה שהם התכוונו לשלם. ישנם אנשים שנפלו בין הכיסאות בזמן שהם המתינו לתוכנת של שר האוצר הקודם, יאיר לפיד להורדת המע"מ לאפס ובין התכנית הנוכחית של האוצר, מחיר למשתכן. בינתיים מחירי הדירות עלו, כשגם ההצעה על מס על דירה שלישית מעלה את מחירי הדירות. בשל כך, רבים הפסידו כסף בזמן ההמתנה, כשהמשיכו לשלם שכירות, ביניהם אנשים שזכאים להשתתף בהגרלה של המחיר למשתכן.

 

מבחר הדירות אינו מצדיק את ההמתנה

 

תכנית האוצר מחיר למשתכן מאפשרת לזכאים להשתתף בהגרלות ולזכות בדירות בישובים שונים בארץ במחירים מוזלים. עם זאת, לא כל מי שזכאי זוכה בדירה, הדירות המוצעות לא תמיד במיקום אטרקטיבי וגם זמן ההמתנה עד לקבלת הדירה, לעיתים ארוך מדי, והופך את ההמתנה ללא משתלמת עבור הזכאים. המתנה של כ-5 שנים עד לכניסה לדירה, מאלצת את הזכאים להמשיך ולשלם שכירות באותן השנים, כך שההטבה הכספית מצטמצמת באופן משמעותי ופוגעת בכדאיות של ההשתתפות בתכנית.

 

קיפאון שוק מדומה

 

לפי דבריהם של מומחי נדל"ן, שוק הדירות אינו נמצא במצב של קיפאון, גם אם יש ירידה של כ-10% או 12% במכירת דירות. המשמעות של הירידה היא שיש האטה בקצב המכירות לעומת שנים עברו, אך אין קיפאון של ממש והמחירים גם אינם יורדים. לפי הערכות של אותם גורמים, התכנית של מחיר למשתכן לוקה בחסרונות בכל מה שנוגע לזמן ההמתנה לדירות, להתנהלות הבירוקרטית המורכבת והארוכה, והמיקום של חלק מהדירות שאינו אטרקטיבי דיו למי שרוצה להתגורר במרכז הארץ, או בערים מרכזיות באזורים ארץ ברחבי הארץ. שאלת האטרקטיביות של מיקום הדירות, היא שאלה מרכזית אצל חלק ניכר מהמתעניינים בפרויקט מחיר למשתכן.

X

מלאו את הפרטים לקבלת הצעת מחיר

Name Icon

Phone Icon