מיליארד שקלים יגויסו במטרה לרכוש כאלף דירות לדיור הציבורי

 

 

האם גיוס כספים מאסיבי יוכל לפתור את מצוקת הדיור בישראל?

הממשלה מנסה לפתור את מצוקת הדיור באמצעות גיוס כספים לרכישת דירות המיועדות לדיור הציבור. הקבינט החברתי כלכלי אישר ב-17/7/17 את הצעתו של שר האוצר, משה כחלון, לגייס הון של כמיליארד ₪ לטובת רכישתם של כ-1000 דירות אשר יועברו למלאי של הדיור הציבורי. החלטה זו מצטרפת להחלטה נוספת, המתייחסת להקצאה של כ-5% מכלל הדירות אשר נבנות היום על קרקעות המדינה במסגרת של התכנית "מחיר למשתכן". הגדלת מלאי הדירות של הדיור הציבורי תתרום להקטנת זמן ההמתנה של הזכאים הממתינים לשחרור הדירות.

 

 כיצד פועלת תכנית גיוס הכספים

גיוס הכספים יבוצע לפי מתווה שבו חברת עמידר אמורה לגייס הון מהבנקים ומגופים מוסדיים ע"י הנפקת אג"ח. החזר ההלוואה אשר ימומן מתקציב המדינה אמור להתפרס על פני 10 שנים. הסכום אשר יגויס יצטרף להכנסות מחוק המכר אשר מיועדות לרכישת דירות בגובה של כמיליארד ₪ בשנת 2017. מספר הממתינים בתור לדירות בדיור הציבורי, הינו כ-2,500 זכאים, נכון להיום. בעבר, עד שנות ה-70 של המאה הקודמת, המדינה בנתה במרץ דירות לדיור ציבורי ברחבי הארץ, כאשר מספרן הגיע עד למספר גבוה ביותר, כ-100 אלף דירות. החל משנת 2000 המדינה החלה למכור לזכאים, דירות מהמלאי של הדיור הציבורי בהנחה משמעותית. מי שקנה באותן השנים דירות שהיו בבעלות המדינה מתוך המאגר של הדיור הציבורי, יכול היה ליהנות מהנחה עד 90% מהמחיר. חשוב לציין שבאותה התקופה המדינה הצליחה למכור כשליש מהדירות שהיו ברשותה.

לאן הלכו הכספים שמשרד האוצר קיבל עבור רכישת הדירות?

הכספים שהתקבלו במשרד האוצר בגין רכישת הדירות היו אמורים לשמש לרכישת דירות חדשות עבור המלאי של הדיור הציבורי. עם זאת, לפי דוח מח' המחקר של הכנסת, המדינה השקיעה רק 7.5% מתוך 3 מיליארד ₪ שהיא קיבלה למטרה זו. מלאי הדירות בדיור הציבורי הולך ונשחק בשנים האחרונות וזאת מפני שעל כל דירה אשר נרכשת ע"י המדינה ומצטרפת למלאי, נמכרות בין 4-5 דירות לזכאים. זו הסיבה שבגללה היום המלאי העומד לרשות הזכאים, כולל כ-40 אלף דירות בלבד.

X

מלאו את הפרטים לקבלת הצעת מחיר

Name Icon

Phone Icon