מה חדש במחירי הדירות לקראת ההגרלה הגדולה של המחיר למשתכן?

לקראת הגרלה גדולה נוספת של מחיר למשתכן מתפרסמים נתונים מעניינים מחודש אוגוסט האחרון. בין היתר מתברר שבחודש האחרון הייתה ירידה במחירי הדירות. אם לוקחים בחשבון את ההתנהגות של הרוכשים בהגרלה הקודמת, קיימת אפשרות סבירה שבספטמבר תחול ירידה במחירי הדירות בערים נוספות.

 

מהי הסיבה העיקרית לירידה במחירי הדירות

 

לפי ניסיון העבר, הירידה במחירי הדירות, כשהיא אינה נובעת מתכתיבים של האוצר או מגורמים חיצוניים, היא פועל יוצא של הבנת בעלי הדירות, שצפויה ירידה במחירי הדירות. כלומר, כאשר בעלי דירות סבורים שעתידה להתרחש ירידה במחירי הדירות, מכל סיבה שהיא, הם בעצמם מפחיתים את המחיר של הדירות שהם מציעים, על מנת להספיק למכור אותן במהירות במחיר כדאי מבחינתם. לכן, כאשר קורים מצבים כאלה, נוצרות ירידות בערים רבות. תופעה זו חזרה על עצמה בשני מקרים זכורים. פעם אחת בשיא של המחאה החברתית בשנת 2011 ופעם נוספות, כאשר שר האוצר הקודם, יאיר לפיד, קידם את תכנית מע"מ 0% בשנת 2014.

 

הממשלה עובדת אך בעלי הדירות אינם מתרשמים

 

חרף ניסיונותיה הרבים של הממשלה הנוכחית, מאז החלה כהונתה במאי 2015, בעלי הדירות אינם מתרשמים מהמדיניות בתחום הדיור, ואינם ממהרים להוריד את מחירי הדירות לרמות הרצויות. ניתן לומר שמספר הערים שבהן מחירי הדירות אכן ירדו, הינו חד-ספרתי ברוב החודשים. עם זאת, ניתן לראות שינוי במגמה, כאשר כבר ניתן למנות 14 ערים שבהן הייתה ירידה במחירי הדירות. השינוי נובע, כנראה, בעקבות שני גורמים עיקריים. הירידה בביקוש לדירות ושיעורי הריבית הגבוהים יחסית של המשכנתאות. הציבור מגלה ערנות לשינויים בשוק הנדל"ן ואינו ממהר לסגור עסקאות רכישה לפי בדיקה מעמיקה של השטח.

 

השפעת תכנית מחיר למשתכן על מחירי הדירות

 

תכנית הדגל של משרד האוצר למלחמה במחירי הדירות הגבוהים, מחיר למשתכן, תורמת אף היא לירידה במחירי הדירות, לפחות באופן חלקי. השינוי שחל בחודשים האחרונים בתכנית, הצליח להביא לתנודות חדות בהיקף הביקושים לדירות. וזאת בשל השינוי במתכונת ההגרלות שהיה נהוג עד כה. למשל,  ממצב של הגרלות בודדות באזורים מסוימים, ההגרלות הפכו להגרלות ענק במספרים של יותר מ-10 אלף דירות בכ-20 ישובים.

X

מלאו את הפרטים לקבלת הצעת מחיר

Name Icon

Phone Icon