למרות מאמצי שר האוצר: מחירי הדירות ממשיכים לעלות

 

שאיפותיו של שר האוצר להביא לידי עצירה בעליית המחירים ולהורדתם בהמשך, עדיין אינן מתממשות. המחירים ממשיכים לעלות, למרות שבתקופה האחרונה, האוצר נקט בניסיונות שונים על מנת להפסיק את מגמת העלייה.

 

כיצד מגיב הציבור כאשר מחירי הדיור אינם יורדים

 

מגמת העלייה הזוחלת במחירי הדיור בישראל, גם אם היא קטנה בהשוואה לשנים קודמות, עדיין משפיעה על החלטת ציבור הרוכשים בבחירת באילו דירות להשקיע. בתקופה זו ציבור הרוכשים מעדיף לרכוש דירות חדשות וזולות. רבים רוכשים את דירותיהן במסגרת המבצעים של מחיר למשתכן ובשכונות חדשות הנבנות בפריפריה. לפי פרסומים מהתקופה האחרונה, מחירי הדירות עלו מאז חודש יוני 2016 ב-4.5%. מדובר בעלייה יחסית נמוכה בהשוואה לעליות בשנים קודמות. עם זאת, עדיין לא החלה הירידה במחירים ששר האוצר מכוון אליה.

 

עליה של 1% מאז תחילת השנה

 

מחירי הדיור עלו במחצית הראשונה של 2017 בשיעור של 1%, על אף הצעדים שאותם נקט שר האוצר, משה כחלון. אותם צעדים כללו, פעולות נגד המשקיעים, כדוגמת הניסיון להטיל מס על הדירה השלישית ומבצעי מחיר למשתכן, אשר אמורים לעודד רכישה של דירות בפריפריה במחירים אטרקטיביים. ניתן לראות בעלייה הנמוכה יחסית במחיר הדירות, הישג חלקי של צעדי האוצר, אך עדיין מוקדם לומר האם המבצעים והצעדים שננקטו עד כה יצליחו להביא לתוצאה הרצויה, הורדה משמעותית, אם בכלל, של מחירי הדיור המנופחים בישראל.

 

שינוי מפת הבנייה בישראל

 

הכלכלן הראש באוצר והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) פירסמו ביום ראשון האחרון שני דו"חות הנוגעים למצב הדיור בישראל. ממצא בולט הראוי לציון בדוח נוגע לשינוי במפת הבנייה בישראל. עד לפני מספר שנים, עיקר הבנייה בארץ התמקדה במספר ערים אשר נחשבו למרכזי ביקושים. לפי הדוח, מגמה זו השתנה והיום מפת הבנייה מפוזרת באופן שונה לגמרי, כשהיא כוללת מספר לא מועט של ערי פריפריה.

פרסום הדוח העלה שהעיר שנרכשו בה מספר הדירות החדשות הגדול ביותר בתקופה שבין תחילת יולי 2016 ועד לסוף יוני 2017 היא קריית מוצקין. כדאי לציין שהעיר נמצאת בתקופה של בנייה מוגברת, גם בשל פרויקט מחיר למשתכן ובגלל פרויקטים נוספים אשר מוקמים בחלקה הצפוני של הקריה.

X

מלאו את הפרטים לקבלת הצעת מחיר

Name Icon

Phone Icon