חילוקי דעות בשוק הנדל"ן לגבי הכדאיות העכשווית ברכישת דירה

 

הנתונים אשר פורסמו בימים האחרונים המתייחסים לקיפאון הנמשך בשוק הנדל"ן מעוררים מחדש נספר שאלות: לאן יגיעו מחירי הדירות והאם כדאי לרוכשים להמתין עוד על הגדר להתפתחויות חיוביות?

 

מה כדאי לעשות בזמן שנמשך הקיפאון בשוק הנדל"ן?

 

מסקירות מטעם גורמים שונים מתברר כי נרשמה ירידה של 0.2% במחירי הדירות ברבעון השלישי של 2017 לעומת הרבעון הקודם. הנתונים המופיעים בסקירות מציירים תמונה עגומה של שוק נדל"ן מוקפא עם ירידה דרמטית של 45% בהיקף העסקאות לעומת אשתקד. הנתונים מדאיגים, מכיוון שהם מציגים תמונה של האטה בשוק, שאולי הירידה במחירים של הדירות, אמורה להיות לטובת הרוכשים, אך היא גם מציגה מצב של היצע נמוך של דירות ראויות, מצב המרחיק את הרוכשים משוק הנדל"ן.

 

קונים רק במסגרת מבצעים עם הנחות

 

התמונה העכשווית של השוק מציגה תופעה של ירידה ניכרת ברכישת דירות. אם כבר אנשים קונים, הם קונים דירות זולות יותר, לרוב, במסגרת של מבצעים והנחות. מדובר גם במקרים של קניית דירה מקבלן, במחיר מוזל או במסגרת של פרויקטים על הנייר, כשהדירות עדיין במחירים מוזלים, וכמובן, גם פרויקטים מחיר למשתכן. אולי המחירים של דירות בתל אביב, או דירות חדשות באשקלון או בכל עיר אחרת, מראים מגמה של ירידה, אך המחירים עדיין גבוהים לכיס של קונים רבים בישראל, שצריכים לעמוד בדרישות של הבנקים כשהם מבקשים לקבל משכנתא למימון רכישת הדירה.

 

הציבור לא מוכן לקנות דירה בכל מחיר

 

אפשר להניח שקיימות מספר סיבות מאחורי הקיפאון בשוק הנדל"ן, אך שתיים נראות כמאוד ברורות. הראשונה, הציבור אינו מוכן לשלם מחירים גבוהים על דירות קטנות ובנוסף, גם להשתעבד למשכנתא לטווח של כ-25 עד 30 שנה עם החזרים של ריביות גבוהות. סיבה נוספת, היא שהבנייה של דירות חדשות אינה מספקת. צריך לזכור שיש זוגות צעירים רבים, וגם רווקים, שחוזרים לגור אצל ההורים, בגלל המחירים הגבוהים של השכירות או בגלל חוסר יכולת לעמוד בתשלומים החודשיים של המשכנתאות. פתרון מהיר והגיוני לשתי הסוגיות, עשוי להעיר את השוק ולסייע למאות אלפי ממתינים למצוא פתרון דיור ארוך טווח שהם יוכלו לעמוד במימונו.

X

מלאו את הפרטים לקבלת הצעת מחיר

Name Icon

Phone Icon