ההשקעה הכי טובה בתל אביב – נמצאת בכלל בבת ים

 

וועדה מיוחדת של משרד הפנים אשר הוקמה לפני שנתיים המליצה לאחד את תל אביב ובת ים עד לנובמבר 2018,

תגובת עריית תל אביב "… במדינת ישראל בכלל ובמטרופולין גוש דן בפרט יש מספר לא סביר של רשויות ונכון לאחד רשויות לעיר אחת שתיתן שירות טוב יותר וביעילות רבה יותר לאזרחי המדינה". המלצות הוועדה התקבלו ברוב של ארבעה מתוך חמישה חברים אך שר הפנים מחכה להתייחסות ראשי הערים בטרם הנושא יובא לפניו ויקבל החלטות קונקרטיות.

04.12.2016 מתן מלמן

וועדת החקירה אשר הוקמה בשנת 2014 על ידי שר הפנים לשעבר גדעון סער במטרה לבחון איחוד של ערי מרכז ביניהן תל אביב, חולון, ראשון לציון ובת ים העבירה המלצה לממלא מקום מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, לאשר את איחוד בת ים עם עריית תל אביב עד לנובמבר 2018. בנוסף לאיחוד מספר ערים תחת רשות אחת, הוועדה גם בחנה אפשרויות של חלוקת ההכנסות מהארנונה בין המועצות הקיימות ובכך להביא לפיתוח של האזור כולו ולחיזוק האזורים המוחלשים. בראש הוועדה עומד ברי וקנין, ראש עריית אשקלון לשעבר. חשוב להדגיש שבשלב זה מדובר בהמלצת וועדה מקצועית בלבד.

ממשרד הפנים נמסר כי "במסגרת ההמלצות הדגישה הוועדה את החשיבות שבקבלת אישור מועצת עיריית תל אביב – יפו לאיחוד עם בת ים, לשם חיוב ראשי העיר העתידיים ומנהליה לתהליך זה". כיום בת ים מתמודדת עם גרעון שנתי מובנה בגובה של כ- 80 מיליון ₪ ולמרות שבין השנים 2009-2014 שיפרה העירייה את הכנסותיה מארנונה שלא למגורים היא עדיין נמצאת בפיגור משמעותי ביחס לערים השכנות. הוועדה קבעה שיש להגדיר בצורה משותפת עם עריית תל אביב, עריית בת ים והממשלה את המשך התפקוד המוניציפלי של בת ים כרובע עירוני ובכך לחזק את מעמד תושבי בת ים במליאת מועצת העירייה המאוחדת.

עד למימוש האיחוד המליצה הוועדה על שלושה צעדים אשר ישמרו על האיזון התקציבי של בת ים ויכינו אותה לקראת האיחוד. הצעד הראשון הוא חלוקת הכנסות שנתיות מארנונה בהיקף של כ-30 מיליון שקלים בין עריית תל אביב לבת ים. בנוסף לכך, הוועדה המליצה על מענק ממשלתי מיוחד בהיקף של כ-30 מיליון שקלים ותהליך התייעלות של עיריית בת ים בהיקף של כ-20 מיליון שקלים.

מעריית בת ים נמסר כתגובה להמלצות הוועדה: " 130 עמודי הדוח מציגים שורת המלצות מבולבלות ולא ישימות, שאינן נותנות מענה לא לטווח הקצר ולא לסוגיות המהותיות לטווח הארוך. דבר אחד ברור – לא נקבל כל מהלך חד-צדדי, לא נסכים לסחבת נוספת ולהצהרות חסרות תוקף. אנו סמוכים ובטוחים ששרי האוצר והפנים יעשו כל שביכולתם כדי להבטיח צדק לתושבי בת-ים לאלתר". עריית תל אביב הביעה את נכונותה להתאחד עם בת ים אך טענה כי "פתרונות חלקיים של העברת הכנסות לא מקובלים עלינו, והם מבחינת מתן דגים ולא חכה".

X

מלאו את הפרטים לקבלת הצעת מחיר

Name Icon

Phone Icon