האם בניית דירות להשכרה יכולה לפתור את משבר הדיור?

 

הגורמים האחראים על מציאת פתרון לקיפאון בשוק הנדל"ן ולמאות אלפי משפחות הממתינות לפתרון המיוחל, עשויים לפתור את הבעיה באופן יצירתי ובלתי צפוי. לאחרונה הוצע פתרון של בניית דירות להשכרה כפתרון אפשרי למשבר הדיור.

 

האם נמצא פתרון למשבר הדיור בישראל?

 

בעיני רבים, משבר הדיור הנמשך כבר מספר שנים אינו קרוב לפתרון. גם פרויקט דירה למשתכן, אינו מצליח לפתור את הבעיה של מחסור בדירות לזוגות צעירים ולאחרים. גם אם הפרויקט מחיר למשתכן מציע דירות חדשות מקבלן, במחירים מוזלים, הזכאים עומדים בפני הליכים ביורוקראטיים אשר הופכים את הכניסה לדירתם החדשה, לתהליך ארוך ועדיין יקר. לאחרונה פורסם מסמך ע"י מרכז אדווה ובו המלצה לממשלה להקים מאגר של כ-450 יחידות דיור להשכרה לטווח הארוך.

 

לפי אותו המסמך, הדירות יהיו בבעלות ציבורית ויוצעו במחירים זולים מהמחירים הקיימים היום במשק. מדובר בפתרון שונה במהותו ובמשמעותו מהפתרונות שהוצעו בעבר ומהפתרונות המופעלים היום. דיור ציבורי הוא פתרון מוכר במדינות שונות בעולם והוא מאפשר לדיירים פתרון נוח וזול, בזמן שהם ממשיכים לחפש פתרון מגורים קבוע לטווח ארוך.

 

מהם היתרונות של ההצעה החדשה?

 

ההצעה הנושאת את השם: "האופציה הציבורית בדיור: דיור ציבורי אוניברסלי כמענה למשבר הדיור בישראל", נכתבה על ידי ד"ר שלמה סבירסקי וירון הופמן-דישון. בהתאם להצעה, הממשלה תהיה אחראית להקמת מאגר דירות ציבוריות בפרק זמן של כ-10 שנים. המאגר ייבנה ויחודש בעת הצורך, כשהוא משמש בכל עת, כמחצית משוק השכירות הארצי וכ-15% עד 20% מכלל הדירות בישראל.

 

במסמך עוד מוצע כי הדירות במאגר יישארו בבעלות ציבורית ואף ימשיכו להיות חלק מהמאגר של הדירות לשכירות ציבורית. כמו כן, ההצעה ממליצה לא למכור את הדירות לבעלות פרטית לאחר פרק זמן כלשהו. לפי ההצעה, את הקצאת הדיור הציבורי יש לבצע תחת קריטריונים מרחיבים. למשל, הזכאות תינתן למשקי בית מכלל האוכלוסייה, שעדיין אין בבעלותם דירה. לפי המסמך, היום היכולת לרכוש דירה שמורה לעשירונים העליונים, מכיוון שההוצאות הגבוהות על החזרי משכנתא והוצאות אחרות הנלוות לרכישת דירה, עלולות להיות גבוהות מעל 30% מסך ההכנסות הפנויות של משק הבית.

X

מלאו את הפרטים לקבלת הצעת מחיר

Name Icon

Phone Icon