דברים שחייבים לדעת לפני שקונים דירה על הנייר

בשנים האחרונות הביקוש הגובר לרכישת דירות על הנייר נוצר בעיקר, בשל מחירי הדירות הגבוהים אשר מונעים מחלקים גדולים בציבור לרכוש דירות קיימות. עם זאת, כל מי שמעוניין לרכוש דירה על הנייר, חייב לבדוק היטב את היתרונות והסיכונים בעת ביצוע המהלך.

 

מהם היתרונות, הסיכונים והחסרונות של רכישת דירה על הנייר מקבלן

 

כאשר אדם מחליט לרכוש דירה על הנייר, עליו להיות בטוח שהיתרונות בביצוע העסקה עולים באופן ניכר על הסיכונים והחסרונות. היתרון הבולט ברכישת דירה על הנייר, הינה העלות של דירות על הנייר שעשויה להיות נמוכה בשיעור של כ- 10%-30% משוויו של נכס בנוי. בצד הסיכונים, על הרוכשים להיות מודעים לאפשרות של עיכוב בקבלת הדירה בשל סחבת בירוקרטית העלולה לנבוע מעיכוב בתהליך הבנייה עצמו או בקבלת היתר בנייה.

 

שני סיכונים נוספים שמפניהם הרוכשים צריכים להיזהר הם: קבלת מוצר שאינו עומד בדרישות של המוצר בעת חתימת החוזה והסיכון המטריד ביותר, היא קריסה כלכלית של הקבלן האחראי על הפרויקט, היזם או חברת הבנייה, עוד בטרם סיום הבנייה.

 

חיסכון לצד סיכון

 

החיסכון על רכישת דירה בטווח מחירים בין 1-2 מיליון ₪ עשוי להגיע עד לסכום של 100-400 אלף ₪. אך לצד החיסכון המשמעותי, יש להוסיף לחשבון הסופי, את העלויות הנוספות של מימון הדירה. בין היום של חתימת חוזה הרכישה לבין היום של קבלת הדירה, עשויות לחלוף מספר שנים, תקופה שבמהלכה יהיה על הרוכשים לשלם שכירות, משכנתא או הלוואות נוספות שהם לקחו כדי לממן את מחיר הדירה. על מנת להקל על רוכשים פוטנציאליים, חברות בנייה ויזמים מציעים הסדרים שונים למימון ביניים של הדירות.

 

אילו נושאים יש לבדוק לפני רכישת דירה על הנייר

 

ישנם מספר נושאים המחייבים בדיקה לפני שרוכשים דירה על הנייר.

  1. מומלץ לשכור את שירותיו של עו"ד על מנת לבצע בדיקה מעמיקה על זהות חברת הבנייה, הקבלן או היזם שממנו הרוכשים מתכוונים לרכוש את הדירה.
  2. חשוב לבדוק שהקבלן הוא בעל הזכויות הנמכרות. בנוסף, חובה לבדוק אם קיים היתר בנייה בתוקף לפרויקט.
  3. על רוכשי הדירה להקפיד שבחוזה החתום בינם לבין הקבלן/יזם/חברת הבנייה רשומות כל ההבטחות וההסכמות שהושגו בין הצדדים במהלך המו"מ ביניהם.
  4. על הקונים לאסוף מידע מרבי על אודות הפרויקט כולו. החל מהתאמת המאפיינים ופרטים שונים בפרויקט לדרישותיהם, פרטים על הסביבה, כמו מוסדות ציבוריים בסביבה, תחבורה ציבורית, כבישים, נופים ועוד.

 

בדיקה מעמיקה של כל היתרונות מול הסיכונים של רכישת דירה על הנייר, תאפשר לקונים לבצע עסקה כדאית וזהירה, שאת הרווחים שלה הם יוכלו לראות בעתיד.

X

מלאו את הפרטים לקבלת הצעת מחיר

Name Icon

Phone Icon