בניגוד להערכות שונות: מחירי הדירות עלו ברבעון ה-1 של השנה

 

באוצר ובמדינה, מפנטזים על היום שבו ניתן יהיה לבשר על ירידה במחירי הדיור. אך בינתיים החלום עוד רחוק מלהתגשם, במיוחד כשהתברר שלאחרונה, מחירי הדיור עלו ברבעון ה-1 של השנה, למרות מאמצי האוצר במלחמתו במחירי הדיור הגבוהים.

 

הירידות הצפויות עשויות להגיע ברבעון השני

 

האוצר וחלק מהתקשורת חגגו ברבעון הראשון של השנה ירידה של 2.9% במחיר הממוצע של דירה. למרות החגיגות התברר השבוע כי לא הייתה כלל ירידה ואם היא תתרחש, זה יקרה ברבעון השני, כאשר צפויה ירידה של כ-3.8%, וגם היא תהיה תלויה בגורמים נוספים שעלולים לטרפד את הופעתה. עם זאת, מחוסרי הדיור יכלו להתנחם בשבוע שעבר מנתונים שפורסמו ע"י הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. לפי נתוני הלהמ"ס, המחיר הממוצע ששלמו על דירה ברבעון השני של השנה, עמד על כ-1.43 מיליון ₪ לדירה. מדובר בירידה של 3.8% בהשוואה לממוצע העסקאות ברבע הראשון של השנה. המחיר הממוצע באותה התקופה עמד על 1.49 מיליון ₪ לדירה.

 

ירידה חדה שגרמה לחלומות להמריא

 

הירידה החדה במיוחד גרמה לרבים, באוצר ובציבור לפתח תקוות לגבי ההמשך, תקוות שלאחרונה התבדו והחזירו את המצב לקדמותו. כאשר מדברים על ירידה של כמעט 3% בפרק זמן כה קצר, הנטייה היא לפתח תקוות ולתכנן מהלכים חדשים על בסיס אותן תקוות. על מנת להבין מדוע הירידה במחירים לא הניבה את התוצאות הנדרשות, חייבים להתייחס למספר הגורמים אשר עשויים להשפיע על קביעת המגמה במחירי הדיור.

 

אילו גורמים משפיעים על מחירי הדיור

 

אחד הגורמים המשפיעים על מחירי הדירות, היא הגישה של ישראלים המעדיפים לרכוש דירה שתתאים ליכולת הכלכלית שלהם. מדובר בחלק גדול מהציבור, שאינו ממתין להגרלות של המחיר למשתכן ומעדיף שתהיה בידיו דירה צנועה, קטנה או רחוקה, אך לפחות שיהיה בידיו נכס. גם אם הנכס אינו עונה על הדרישות שלו מבחינת גודל ומיקום, לפחות הוא מהווה נקודת פתיחה כלשהיא במאבק שלו להגיע לדירה כאשר בועת הנדל"ן עדיין עומדת בעינה. כאשר לא ניתן להגיע ליעד הנכסף, שהוא, דירה גדולה יותר במיקום מרכזי יותר, הציבור נאלץ להתפשר ולקוות שבעתיד מחירי הדירות יהיו שפויים ונגישים יותר.

X

מלאו את הפרטים לקבלת הצעת מחיר

Name Icon

Phone Icon