בג"ץ הכריע: בוטל המס על הדירה השלישית

 

משרד האוצר ספג מהלומה קשה לאחר שבג"ץ ביטל את המס על דירה שלישית. החוק במתכונתו הנוכחית בוטל והוחזר לתיקונים בוועדות הרלוונטיות מבלי שיצטרך לעבור חקיקה מחדש.

 

הסיבות לביטול החוק

 

ביום א', ה-6/8/17, התפרסמה החלטת בג"ץ אשר קבעה כי המס על דירה שלישית, בוטל. לאחר חודשים של דיונים ובדיקות, האם להתיר את הפעלת החוק, שופטי בג"ץ קבעו כי יש לבטל את החוק. הסיבה לכך, היה פגם שנפל בהליך חקיקתו. השופטים עוד קבוע כי למרות חומרת הפגם, תינתן האפשרות למחוקק לתקן את אשר דורש תיקון, מבלי לחזור על הליך חקיקתו, מהלך אשר יחולל יותר נזק מאשר תועלת.

 

מפלה לשר האוצר – משה כחלון

 

בעיני משרד האוצר, המס על הדירה השלישית היה צריך לשמש כאיום על המשקיעים מרובי הדירות. השאלה הגדולה העומדת כרגע בפתח, היא, האם תימשך הירידה ברכישת דירות להשקעה מצד משקיעים, או שהמגמה תתהפך לאחר מתן החלטת בג"ץ. פסילת החוק פוגעת בכל מה שקשור למלחמה הפסיכולוגית שניהל שר האוצר ובניסיונו לצנן את שוק הנדל"ן. לפי מצב העניינים כפי שהוא מצטייר כרגע, הכישלון של שר האוצר משה כחלון הינו כישלון כפול.

 

ראשית, מדובר בכישלון בהשקעה של השר בהעברת החוק בכנסת. כישלון נוסף, הינו בפן הפוליטי, מכיוון שהאופוזיציה אשר עתרה כנגד החוק, תנצל כל הזדמנות כדי לחגוג את ניצחונה. בסביבתו של שר האוצר הבהירו שהוא אינו מתכוון להביא לחקיקה חוזרת מתוך הנחה שהחזרת החוק לוועדת הכספים תעקר את החוק המקורי, בשל שורת ההתנגדויות שיוצגו נגדו.

 

מהן ההשלכות המעשיות הנובעות מביטול החוק

 

לביטול החוק יהיו מספר השלכות, אך שתיים מהן בולטות כבר עכשיו. ביטול החוק יגרור כעת שתי התמודדויות שהמדינה תצטרך להתמודד איתן. ההתמודדות הראשונה הינה מול 850 משקיעים שמכרו את דירותיהן העודפות בגלל המס. על אף שהם נהנו מההטבה שהעניק החוק, בסופו של דבר, הם לא היו חייבים למכור את דירותיהם. ההתמודדות השנייה תהיה מול ציבור די גדול שתמך באישור החוק. מדובר בציבור של מחוסרי דירה שבנו על אישור החוק ועל הצפת שוק הנדל"ן בדירות העודפות. קיים חשש שרמת התסכול של נפגעי ביטול החוק, תוביל למחאה חדשה נגד המחירים הגבוהים של הדירות למכירה.

X

מלאו את הפרטים לקבלת הצעת מחיר

Name Icon

Phone Icon