באר יעקב וראשון לציון הגיעו להסכם ועומדות בפני קפיצה התפתחותית אדירה

לאחר שנים עשר שנים של דיונים הגיעו השבוע שתי המועצות להסכם על חלוקת מחנה צריפין אשר החלק הראשון ממנו אמור להתפנות כבר בשבועות הקרובים. בסיס ההדרכה הצה"לי משתרע על שטח של כאלף ומאתיים דונמים אשר עד לשבוע שעבר לא היו תחת אף רשות מוניציפאלית. מדובר כאן באחד מהמבצעים הלוגיסטיים המסובכים ביותר של צה"ל אשר כלל הריסה והעתקה של מאות מבנים, פינוי עשרות אלפי מטרים רבועים בנויים, הסרת תשתיות ופעילויות שימור נרחבות על מנת להגן על מבנים בעלי ערך היסטורי, על פי ראש אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון ארז כהן. הבסיס יפונה בשישה שלבים במהלך שלושת השנים הקרובות וכבר בדצמבר צפויה רשות מקרקעי ישראל לפרסם מכרז לשיווק הקרקע ליזמים לשם בנייתן של 2,670 דירות חדשות.

מה מחכה לראשון לציון בעתיד הקרוב

על פי המתווה אשר נחתם השבוע, ראשון לציון תקבל בשלב הראשון של פינוי הבסיס, אשר מתבצע בימים אלו, שטח המאפשר לבנות אלף דירות ושש מאות אלף מ"ר שתוכל להקצות לשטחי מסחר ותעשייה. בנוסף לשטח אשר יתווסף לראשון לציון, העיר תקבל גם שליטה על הכביש המגשר בין שדרות ירושלים בעיר וכביש 44. כביש זה יהווה חוצץ בין ראשון לציון ובאר יעקב והוא יהפוך לכניסה מערבית חדשה לעיר. בהסתכלות רחבה יותר, תוכנית אשר אושרה בשנת 2014 קובעת כי בסיום פינוי שמונת המתחמים המרכיבים את מחנה צריפין ייבנו שבעת אלפים דירות נוספות בשטח אשר יסופח לראשון לציון לצד שלוש מאות אלף מ"ר אשר יוקדשו לתעסוקה ומסחר.

הצמיחה של באר יעקב

ההסכם בין שתי הערים מגיע ברקע הצמיחה המואצת של באר יעקב, צמיחה שנתמכת ומתוכננת על ידי משרד האוצר. על פי התכנונים, עד לשנת 2030 יתגוררו במושבה הקטנה לשעבר לפחות חמישים אלף תושבים. כרגע באר יעקב נמצאת במגעים עם משרד האוצר בנוגע להסכם גג במסגרתו יקומו שכונות חדשות, ייפתחו אזורי תעשייה וייפרסו תשתיות על הכוללות הרחבת כבישי הגישה לעיר והקמת תחנת חשמל מקורה. במסגרת ההסכם עם ראשון לציון, באר יעקב תקבל כבר בגל הראשון של פינוי בסיס צריפין שטח המאפשר לבנות כאלף דירות ושמונה מאות אלף מ"ר למסחר ותעסוקה. בנוסף לכך, בסיום פינוי 4,600 הדונמים עליהם יושב הבסיס, ייבנו כעשרת אלפים דירות אשר יסופחו לבאר יעקב ומיליון ומאתיים אלף מ"ר לטובת מסחר ותעשייה.

המרכז ממשיך מתפתח

על פי ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה של צה"ל, אלוף אהרון חליווה, צה"ל יוסיף בפינוי והעתקת בסיסים ממרכז הארץ לנגב ולצפון. לפינוי הבסיסים האלו יהיו השלכות חיובית על הפריפריה ויפנו מקום ליחידות דיור חדשות במרכז, דבר אליו הביקוש רק עולה וההיצע לוקה בחסר. כבר בשלב הזה אנו עדים למשמעויות האדירות של המהלך על העיר הגדולה ראשון לציון ועל המושבה הקטנה, נכון להיום, באר יעקב.

X

מלאו את הפרטים לקבלת הצעת מחיר

Name Icon

Phone Icon