אושר חוק מיסוי דירה שלישית – כיצד ישפיע עליך החוק החדש

צילום (אתר הכנסת)

לאחר דיון אשר נמשך לאורך הלילה, וועדת הכספים העבירה הבוקר (ו') את חוק מיסוי הדירה השלישית. הצעת שר האוצר, משה כחלון, למיסוי דירה שלישית ומעלה אינה עברה בצורה חלקה ובמהלך הלילה פרשו חלק מחברי הכנסת מן הדיונים, לוח הזמנים הדחוק בעקבות מועד הגשת התקציב הוביל להתפשרויות ולניסוחים מחדש של הצעת החוק. בדיון, אשר כלל רק חברי קואליציה, התעוררו מחלוקות רבות שאיימו להפיל את הצעת החוק אך לבסוף ההצעה אושרה. היועצת המשפטית לממשלה עו"ד שגית אפיק "הדיונים לא היו מסודרים, החוקים לא בשלים. בחוק מיסוי דירה שלישית, לא קיימנו אפילו דיון רציני אחד".

16.12.2016 מתן מלמן

בדומה למתווה המקורי, המיסוי על הדירה השלישית יעמוד על אחוז אחד משווי הדירה הזולה כאשר תקרת המס המרבית הועמדה על שמונה עשר אלף שקלים לכל דירה. מס מדורג ייגבה מבעלי שלוש דירות ששווי שתי הדירות הזולות שבבעלותם הוא בין 1.15 ל-1.4 מיליון שקלים ופטור מס יינתן למשקיעים ששווי שתי הדירות הזולות שלהם אינו עולה על 1.15 מיליון שקלים. בנוסך כך, נקבע כי כל משקיע אשר ימכור את דירתו השלישית לזוג צעיר חסר דירה או למשפרי דיור עד לראשון באוקטובר 2017 ייהנה מהחזר מס שבח עד לגובה של 75 אלף שקלים ויתאפשר לו להפקיד תשלומים בקופת גמל להשקעה בעלת תנאים מיוחדים.

במקרים של בעלות משותפת על אחת משלושת הדירות או יותר, החוק החדש קובע כי המס יחול מבעלות של 249% ומעלה. מכאן שמשקיעים המחזיקים בבעלות על פחות משתיים וחצי דירות במצטבר לא יהיו חייבים במס החדש, כל משקיע אשר נמצא בשותפות על נכסים יכול לבדוק האם האחוזים שלו על שלוש דירות עוברים את רף ה249% והוא חייב עליהם במיסוי החדש. כרגע הצעת החוק אינה כוללת איסור על בעלי דירות לשנות את גובה שכר הדירה כתגובה לחוק, הסתייגות זו של חבר הכנסת רועי פולמן (כולנו) תועלה לדיון במליאה במהלך השבוע הבא אך גורמים הבקיאים בתחום מטילים ספק באפשרות שתאושר.

חישוב המס על הדירה השלישית הינו מעט מסורבל אך משרד האוצר הודיע כי יכין אפליקציה לחישובו. בינתיים ניתן לחשב את גובה המס כך:

  • הדירה היקרה ביותר, או דירת המגורים, אינה נכנסת לחישוב ודירות מחוברות נספרות כדירה אחת.
  • משקיע ששווי שתי הדירות הנותרות שלו היא בין 1.15 ל1.4 מיליון שקלים ישלם על הדירה הזולה מס חלקי בלבד.
  • יש להגיש את התשלום הראשון על מחצית מגובה המס עד לסוף יוני 2016.
  1. השלב הראשון הוא להפחית 1.15 מיליון שקלים מהערך המשוכלל של שתי הדירות הזולות.
  2. את התוצאה מכפילים ב5.6 בכדי להגיע לסכום החייב במס.
  3. יש לחשב את השווי היחסי של הדירה הזולה מערך שתי הדירות ולהכפיל אותו בסכום החייב במס.
  4. מחלקים את התוצאה במאה וזה הוא גובה המס השנתי שעלייך לשלם.

 

הסכום החייב במס – TS

גובה המס השנתי – T

שווי הדירה הזולה ביותר – L

שוויה הדירה השנייה – l

 

X

מלאו את הפרטים לקבלת הצעת מחיר

Name Icon

Phone Icon