אובדן הכנסות עצום למדינה עקב פרויקט מחיר למשתכן

 

עד כה הפרויקט מחיר למשתכן, המהווה תכנית הדגל של האוצר במלחמה במחירי הדיור הגבוהים הסב למדינה אובדן של כ-1.1 מיליארד שקל ב-2016. המספרים הגבוהים נובעים מאובדן הכנסות מערך הקרקע שעליה נבנים הפרויקטים המיועדים לזכאים המשתתפים בתכנית מחיר למשתכן.

 

ההכנסות העתידיות מול ההפסדים הקיימים

 

מנתונים אשר פורסמו היום מתוך דו"ח החשב הכללי במשרד האוצר עולה כי למדינה נגרם אובדן הכנסות בגובה של כ-1.1 מיליארד שקלים בשנת 2016. הסיבה לכך היא ייעוד הקרקעות לתכנית מחיר למשתכן. כידוע, המדינה מסבסדת את מחירי הדירות במסגרת תכנית מחיר למשתכן עבור מי שנמצא כזכאי לקבל דירה במסגרת התכנית.

 

 

נתונים נוספים אשר עולים מהדוח, מדברים על כמיליארד שקל ערבויות שהמדינה העבירה עד כה בגין משכנתאות לרוכשים במספר פרויקטים. מדובר בפרויקטים בערים: קריית מוצקין, לוד, עפולה, מעלות תרשיחא ואופקים, בהיקף של כ-1000 דירות. כמו כן, מספר הפרויקטים הכולל אשר אמורים לקבל ערבות מדינה הינו כ-33 פרויקטים בכל אזורי הארץ. היקף יחידות הדיור אמור להיות כ-3850 יחידות דיור, כשמסגרת הערבות המצטברת הינה של כ-5.3 מיליארד שקל.

 

היקף פעילותה של הממשלה בשוק השכירות

 

לעומת פעילות נמרצת וענפה בכל מה שקשור לשיווק דירות למכירה לציבור הזכאים, היקף של פעילותה של הממשלה בשוק השכירות, מוגבל למדי. נתונים שונים אשר פורסמו בדוח מתייחסים לפעילותה של החברה הממשלתית "דירה להשכיר" אשר הינה אחראית לקידום תכניות דיור להשכרה לטווח ארוך. לפי הנתונים אשר פורסמו בדוח, בשנת 2016 החברה שווקה קרקע לבניית 809 דירות במתכונת של השכרה לטווח ארוך. הדירות המוצעות חולקו בשלושה מכרזים, בהם זכו שלוש חברות בנייה מוכרות: אזורים, שיכון ובינוי ואשטרום.

 

225 אלף דירות ישווקו במסגרת הסכמי גג בין הממשלה לרשויות המקומיות

 

במסגרת הדוח פורסמו נתונים המתייחסים לפעילותה של הממשלה במסגרת הסכמי הגג אשר נחתמו בינה לבין רשויות מקומיות שונות בארץ. לפי הדוח, 225 אלף דירות ישווקו במסגרת הסכמי הגג שנחתמו בין הממשלה לבין רשויות מקומיות ברחבי הארץ. עד כה, ניתן לספר על עשרים הסכמי גג אשר נחתמו שבעקבותיהם ייבנו 924,243 יחידות דיור בסה"כ, לא כולל, שטחי תעסוקה ומסחר ועוד.

X

מלאו את הפרטים לקבלת הצעת מחיר

Name Icon

Phone Icon